Disiplin soruşturması tamamlandı: Jeremy Clarkson kovuldu.

Dünyanın birçok ülkesinde beğeniyle izlenen Top Gear programının popüler sunucusu Jeremy Clarkson’ın bugün BBC tarafından işten çıkarıldı.

Clarkson geçen hafta programın sunucularından birine yumruk attığı gerekçesi ile görevden uzaklaştırılmış ve programın yapımcılığını üstlenen BBC, ünlü sunucu hakkında disiplin soruşturması başlatmıştı.

Daily Telegraph gazetesi BBC’nin üst düzey yöneticilerine dayandırdığı haberinde kanalın genel yönetmeni Lord Hall’ın bir basın toplantısı düzenleyerek Clarkson’ın işine son verildiğini açıklayacağını yazmıştı.

Lord Hall’ın 54 yaşındaki ünlü sunucuya “kanala olan katkılarından dolayı teşekkür edeceği” ancak “BBC’nin bu tip davranışlara göz yumamayacağını” belirteceği de açıklanmıştı.

Disiplin soruşturması sonucunda hazırlanan raporda North Yorkshire’daki bir otelde Clarkson’ın “akşam yemeğini beğenmediği için” yapımcı Oisin Tymon’a yaklaşık 20 dakika boyunca bağırıp küfrettiği sonra da onu yumrukladığı belirtildi.

YERİNE CHRIS EVANS MI GELECEK?

Clarkson’ın işten atılmasının ardından Top Gear programının sunuculuğunu BBC 2’nin “otomobil meraklısı” sunucusu Chris Evans’ın üstleneceği iddia edildi.

12 milyon sterlin değerinde bir 1963 Ferrari 250GTO’ya sahip olan sunucu “Clarkson’ın yerini alacağı yönündeki tüm iddiaların asılsız olduğunu” belirtirken, İngiliz basını BBC yönetiminin Evans’ı ikna etmek için elinden geleni yaptığını savundu.

Jeremy Clarkson’ın BBC’den kovulduktan sonra Top Gear’ın diğer sunucuları James May and Richard Hammond’ı da yanına alarak Netflix’e transfer olmayı planladığı belirlendi.

Henüz BBC’den kovulduğu kesinleşmemiş olan Clarkson Netflix transferi ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

BAŞBAKANIN KIZI AÇLIK GREVİ YAPTI

İngiltere’de Jeremy Clarkson’ın görevinden uzaklaştırılması büyük ses getirmiş, ünlü televizyoncunun Top Gear’a geri dönmesi için başlatılan imza kampanyasına 1 milyon kişi katılmıştı.

Clarkson’ın komşusu ve yakın bir arkadaşı olan İngiltere Başbakanı David Cameron da onun “görevinin başına dönmesini istediğini” belirtmiş, geçen günlerde de 11 yaşındaki kızının “Clarkson’ın görevine dönmesi için açlık grevi yapmaya çalıştığını” açıklamıştı.

İngiliz basını Jeremy Clarkson’ın BBC’den kovulmasının ülkede büyük tepkilere neden olacağını ve kanalın gelirlerinin  önemli oranda azalması ile sonuçlanacağını iddia etti.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28549095.asp

Benzer videolar

Yorum (13)

 1. BBC en doğrusunu yaptı. Hatırlarsanız daha öncede çok ünlü bir ingiliz sunucusu çok daha kötü suçları olduğu halde kollanmıştı. Tabi bütün pislik öldükten sonra ortaya çıktı. Ünlü ve yetenekli olmanız başklarına kötü davranabilçeğiniz anlamına gelmez. Ama aslında clarkson çok daha öncede kovulmalıydı. Amerika özel bölümüni seyredenler o kovalama sahnelerinin ne kadar yapay olduğunu hele sondaki dava ksımının ne kadar aşşalayıcı olduğunu hatılıyçaklardır. Ben seyrederken adamlar adına utandım. Romanya Türkiye Arjantin liste uzayıp gidiyor. Top Gearın bu tip şeylere ihtiyacı yoktu. Resmen reklam tadında araba tanıtımlarını hoş görüyordum. Ama BBC nin bitirmesi kendi adlarına iyi oldu. BBC nin diyer yapımlarıda iyi. Bölye bir rezilliği çekmelerine luzum yok. Clarkson gider özelde programına devam eder. daha iyi bile kazanır. Ama ben bu adamın yaptığı hiç bir şeye bir kuruş vermem. Anca böyle izlerim.

  1. Bence BBC iki yüzlülük yapıyor. Hemen her bölümde herkese, her millete, her ülkeye laf sokan bir program. Ve her kelimesi BBC tarafından onaylanarak yayınlandı. Hollanda’ya “eşcinsel esrarkeşler”, Amerika’ya “kafasız şişkolar”, Almanya’ya “takıntılı naziler”, Rusya’ya “beceriksiz komünistler” göndermeleri yaparken BBC hiç sesini çıkardı mı? Çatır çatır onayladı, yayınladı. Bu tarzı BBC seçti ya da onayladı. Jeremy’nin de işin ucunu bu zamana kadar kaçırmamasına şaşmak lazım asıl. Adamın programda her söylediği kendi cümlesi değil, bilmem kaç kişilik yazar ekibi var programın. Programda soktuğu her lafın, her şakasının ardından BBC’nin ekibi var.

 2. Komedyen düzeyinde bi adam ki stig tankla gidip bbc önünde eylem yaptı,bu insanlar olmadan top gearın bi önemi kalmaz programa kattıklarının yüzdesi çok yüksek,zaten üslupları hakkında diyecek birşey yok bi yazım ekibi yazıyor ve İngilizler diğer ulusları aşşağılamarıyla bilinirler buda onların tarzı,top gear u.s.a i pek sevemedim tarz olarak daha yapmacıklar çünkü

  1. Tankla gösteri yapan Stig değildi elbette. Kıytırık bir kostümle bir hayrandı sadece. Ama bu tarzı BBC belirledi. Şimdi yıllardır diğer ülkelere yaptıkları kendilerine dönünce Jeremy’yi yaktılar. Yazık ettiler güzelim programa.

 3. Eşime araba programı izleten tek program. Tüm arabaları aşağılıyor, tüm milletleri, hatta Kraliçe’yi bile. Kendileri ile ilgili aptallıklarını saymıyorum bile. Dünya’da en çokda İNGİLTERE de araba satışlarını etkileyen bir program, ben kovsalarda bu adamlar her yerde bu programı tuttururlar. Çünkü bu işi harika yapıyorlar.

  1. Katılıyorum. Gönül ister, Richard ve James de bassın istifayı (sözleşme yok ise), X bir kanalda devam ettirsinler; gerekiyorsa farklı isimle. Bence iki kat artar izleyicisi.

  2. efsane avcılarının ilk çıktığı zamanı hatırlıyorum. konspet karakter her şey çok iyiydi. Ama zaman içinde doğal bir aşınmaya uğradı show. Konular kendini tekrar etmeye başladı. Her tv showunda kaçınılmaz bir şey. TopGear da bu aslında epey ortada. Alt yazılı olarak son bölümleri izlemeye kalktım eski bölümler kadar iyi değildi. Yani bence clarksonun esprileri iğnemeleri evet güzel birşeydi ama her şey tadında iyidir. Milliyetçilikte öyle. aşırı yapmaya kalkarsanız olay ırkçılık olur. Klarson diğer arkadaşın dediği gibi ingilizleri eleştiriyor laf koyuyor ama bunda bile şu anki sistemi hiç yargılamıyor. Mesala ağzından bir kere bile petrol için savaş gibi bir şey çıkmadı. Klarkson çuvaldızı başkasına batırıp iğneyi kendisine veren bir insan. Evet bende katılıyorum BBC nin buna kasıltlı izin verdiğine. Sonuçta BBC nin yöneticisi bir soylu. Kanal devlet kanalı. Şimdi top gear ın ne kadarı gerçekten bu 3 lü onu öğrencez. Bakalım showun ne kadarı BBc nin ne kadarı klarksonun eseri.

   1. İngiltere’yi incitecek bir şey pek söylemediler, doğrudur. Ama Amerika-Irak konusunda aslında çok ciddi laf sokmaları vardı. Merak eden olursa bulurum ilgili bölümü, sitede var. Benim canımı sıkan, BBC’nin programın özü olan “millete giydirme” konusunda bugüne kadar süper “esnek” olmasına rağmen, Jeremy’ye daha önce de ırkçılık ile ilgili -sözde- uyarı vermesi filan. Pompalayan kendisi, işin ucu kaçınca “ben masumum, Jeremy yaptı” demesi.

    1. valla biliyorsan açıkca görmek isterim. çünkü ortadoğu özel bölümünde türkiyeye iyi laf sokmuşlardı. Kandilin iki adım uzağındaki yerin güvenli olduğunu idda edip bizim sınırımızın sorunlu olduğunu söyleyip ikiyüzlülük yapmışlardı. Kürtleri övebilirsin evet ama bunun karşılığında aldığın korumayla gelip bizim memleketimizi yerin dibine batıramassın. Şimdi Tutup bako haramın veya işid in taraftarı olup onların desteklediği şehre girip sonra güvenlidir burası demek ne kadar objectif bir bakış açısıdır. Tabi işin arkasında tamimiyle BBC var. Merak ettiğim şu. BBc neden klarsonu gözden çıkardı. Yani senaryo yazanlar o kadarmı sağlamki biz bu üçünü postalarız sonra yenisini yaratırız dediler. Halbuki Top Gear USA beş para etmez… Orjinal versiyonun ucuz bir taklidi.

 4. yani bence buna gönderme bile zor denir kesinlikle iğneleme değil. BBC nin ingilizler diye başka bir belgeseli daha var. onda 18.yy 17yy daki köle tiçaretini kabul ediyolar. İşin kötüsü şu klarkson ne zaman eski sömürgeleriyle ilgili ağzını açsa sürekli onları aşağılıyor. Basın özgürlüğü demek komedi yapıyoruz adı altında herkezi aşağılamaksa neden kendi petrol için akıttıkları kanları görmemezlikten geliyolar. Eğer kendilerinede cuvaldızı batırsalar bana göre en kıral adam olurlar. adaletin temeli eşitliktir. iyiliğin temelidir adalet. bu yüzden klarsona iyi değil diyorum. Tabi senin söylediğin gibi BBC izin vermeden nereye adam programı sunçak.. bir değil iki değil on yıldan fazladır bu böyle gidiyor. yenimi uyandılar. Arada başka bir şeyler dönüyor olmalı.

  1. Sadece TopGear değil, neredeyse tüm İngiliz belgesellerinde milliyetçilik var. TopGear’da da en alakasız aracı incelerken araya “İngiliz mühendisliğinin harikası Aston Martin daha iyi”yi sokuştururlar mesela. Bu milliyetçilikle Jeremy’nin diğer milletlere sataşmasına izin verdi BBC, hatta daha da abartmasını teşvik etti. Şimdi ellerinde patladı.

 5. Bence hicbir araba dizisi topgear ın yerini tutamaz.bence suçlu olan bbc yani her ülkeye hakaret ederken bir şey demiyor bizim ülkemizde dahil.geliyor bir gerizekalıyla tartıştığı için onu işten atıyor peki arkada bıraktığı hayranları…

YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.